„Z jakiej automatycznej smarownicy jednopunktowej radzicie korzystać przy wysokich temperaturach otoczenia (nawet 55 stopni C) oraz w warunkach zewnętrznych o dużej ilości pyłu (pustynia) z odległymi lokalizacjami? Jakie są wady i zalety automatycznej smarownicy gazowej i sprężynowej? Jakie rodzaje są dostępne dla niebezpiecznych, narażonych na eksplozje lokacji?”.
Smarownice jednopunktowe mają wiele zalet – np. umożliwiają nakładanie smaru w dalekich lub trudno dostępnych lokacjach, obniżają koszty pracy związane z wykorzystaniem pistoletów smarowniczych, pozwalają na ciągłe lub okresowe dostarczanie smaru w okresie kilku miesięcy, redukują zużycie smaru i zwiększają niezawodność maszyny.
Takie smarownice są najczęściej wykorzystywane do nakładania smaru na łożyska, ale jeśli jednostki są odwrócone, to można wykorzystać również olej. Preferuje się je do zastosowań w warunkach o ograniczonych zmianach temperatur i wibracji.
Smarownice sprężynowe często mają korpusy stworzone z poliwęglanów dla temperatur do 121.1ºC lub z borokrzemianu dla temperatur dochodzących do 232.2ºC. Wypływ może przyjąć różne rozmiary dyszy do kontroli prędkości przepływu smaru. Objętość wynosi zwykle 60-532 cm3 przy ciśnieniach 2-65 psi (0,14-4,48 bar). Jednostki mogą być doładowywane za pomocą pistoletu smarowniczego.
Smarownice o napędzie gazowym charakteryzują się niskociśnieniową wypornością (2-3 psi), co może nie być odpowiednie do pokonywania rezystancji linii. Dodatkowo należy pamiętać, że gaz wodorowy jest łatwopalny i podatny na przecieki. Większość tego typu smarownic ma rozmiary od 118cm3 do 473cm3, a niektóre mogą być tymczasowo dezaktywowane.
W smarownicach wyporowych pompa lub tłok kontroluje przepływ smaru lub oleju niezależnie od rezystancji. Te systemy wielokrotnego użytku działają na bazie zasilania AC lub akumulatora i posiadają przezroczysty zbiornik. Wiele z nich ma zdolność wielopunktową. Ciśnienie opróżniania może osiągnąć nawet 900 psi. Niektóre jednostki są zatwierdzone do użytku w niebezpiecznych otoczeniach. W porównaniu z innymi technologiami, te rodzaje smarownic mogą zapewnić aplikację dokładniejszej ilości smaru przy zmianach temperatur i wykorzystaniu smarów o różnej konsystencji. Istnieje jednak ryzyko nadmiernej aplikacji smaru. Nie są one wrażliwe na zmiany temperatur otoczenia lub wibracje.
Do wyżej wymienionego zastosowania najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się smarownice wyporowe, ponieważ są one najmniej wrażliwe na zmiany konsystencji smaru i pompowalność, dzięki kontroli objętości utrzymywanej przez pompę. Dla zakurzonego otoczenia można rozważyć systemy wykorzystujące naboje do minimalizacji kontaktu smaru z otoczeniem w trakcie uzupełniania. Dla tego typu smarownicy dostępne są również modele odporne na eksplozje.